Karácsony, egész évben
Edinburgh sok szempontból titokzatos város. Olyan sok réteg rakódott egymásra a története folyamán, hogy egyik-másik óhatatlanul el is tűnt a rá nehezedő következő korok súlya alatt. És mégis itt-ott ezeknek az eltűnt időknek a nyomaira bukkanunk. Magyarázatot találni már igencsak nehéz, miért így, miért ez maradt fenn az utókor számára.
Egyik, számomra megfejthetetlen rejtélye a városnak a belváros számos kis karácsonyi árukat kínáló boltja. De nem csak Karácsony körül ám, hanem egész évben.
Augusztusban elég bizarr látvány a hópihés kirakat, karácsonyfadíszekkel, és ha belépünk, akkor a fűszeres forraltbor-mézeskalács illat keveréke csapja meg az orrunkat.
Próbáltam magyarázatot találni a jelenségre, de igazán épkézláb ötletbe nem botlottam.
Van, aki szerint a karácsonyi dekorációk nagyon drágák, ezért ha egész évben apránként vásároljuk meg őket, nem jelentenek olyan nagy megterhelést... (és ez volt nagyjából a legnormálisabb, ámde számomra mégis hihetetlen magyarázat).
Íme pár kép a város karácsonyi üzleteiről:
A Canongate karácsonyi boltja |
Ez már a Royal Mile, egészen a központban |
A Grassmarket fölött pár lépéssel |
Napi sokk: poharas bor
Ma Edinburgh és Glasgow között, a vonaton utazva ért a "poharas bor" sokkja.
Egy gondosan sminkelt hölgy egyszer csak egy pohár bort vett elő a táskájából. Nem mondom, hogy óriási feltűnést keltett, amint az alufóliaborítást lefejtette a pohár tetejéről, és kedélyesen kortyolni kezdte az italt, de azért páran megnézték.
Nem járok túl gyakran a Marks&Spencerbe, ezért eddig nem tűnt fel, hogy piacra dobtak egyfajta instant, műanyag poharas bort, mely egy az egyben úgy nyílik, mint egy joghurt. 3 féle bor közül választhat az, aki szereti műanyag pohárból szürcsölni a kétes minőségű nedűt. Persze nem akarok igazságtalan lenni, nem kóstoltam milyen. Viszont itt egy kis (angol) élménybeszámoló valakitől, aki kóstolta... és nem sok jót ígér.
Most, hogy egy ideje ennek az országnak a levegőjét szívom, valahogy jobban megértem, hogy egy ilyesfajta termék miért sikeres. Az alkohol körüli komoly problémák mellett biztosan benne van az is, hogy errefelé igencsak hedonista népek laknak, akik szeretik rögtön kielégíteni a szükségleteiket, szinte gondolkodás nélkül. Sok tekintetben, mint a gyerekek.
Most épp egy pohár roséhoz van kedvem, ezért veszek egyet a boltban, de csak tényleg egy pohárral, mert egy üveggel nem innék meg. Még talán pozitívumként is értékelik a társadalomtudósok, hogy végre nem kell egy egész üveg alkoholos italt venni egyszerre (ami végül úgyis elfogyna...).
Edinburgh Castle
A vár sziluettje a 2011-es fesztiválzáró tüzijátékkor |
De tényleg: remek vár, gyönyörű állapotban, nagyon jó (főként hadtörténeti) kiállításokkal, fantasztikus kilátással körös körül a vidékre. Rengeteg információ várja a látogatókat. A pénztárnál kapott térkép (esetleg az audio guide) segítségével könnyen tájékozódhatunk a hatalmas várban, az információs táblák pedig csak úgy ontják magukból a tudást.
A sok-sok tradícióból a mai napig tartják az 13:00 órai ágyúlövést, ami hajdanán a Leith kikötőjében horgonyzó hajóknak szolgált pontos időjelzésként, ehhez képest beállíthatták a tájékozódáshoz szükséges műszereiket.
A város legrégebbi épülete is itt található, a 12. századi Szent Margit Kápolna, aminek van magyar vonatkozása is. Skóciai Szent Margit ugyanis Szent István unokája (más források szerint unokahúga) volt, aki a mai Mecseknádasdon született.
A Szent Margit Kápolna falai lassan 900 éve állnak |
Beszélő fa, London Road Gardens
Edinburgh keleti részén található a nyugat-keleti irányban futó London Road. Az út két oldalán pedig a London Road Gardens. A park 1819 óta szolgálja a környékbelieket, sétautacskái, pihenőpadjai és fás, bokros lankái által, melyek remek felüdülést nyújtanak a "New Town" lakóinak. Tervezője a városépítész, William Playfair, akinek a város többi részén is jelentős szerepe volt a lakóövezetek megtervezésében.
Tavasszal gyönyörű nárciszmezők borítják el a domboldalt, majd a hosszú hársfasor kezd virágozni. Ősszel csodásak a juhar és gesztenyefái ahogyan váltják a színüket.
Itt, ezen a zöld szigeten akadtam rá egy "beszélő fára". És ez most nem valami kedves költői kép, hanem egy igazi fa, ami "beszél". Beszél a park történetéről, az itt lakókról, a környékről.
Igazából elég keveset sikerült megtudnom a projekrtől, vajon kinek és miért volt szívügye ezt az egyedi emlékművet állítani. Mindenesetre megható, hogy az óriás fatörzset nem mozdították el a helyéről, amikor elmúlt fölötte az idő, hanem új "funkciót adtak neki". A hanglejátszó szerkezetet kurblizással lehet rávenni a működésre, tehát nincs szüksége külső áramforrásra (hogy is nézne ki, fatörzsbe vezetett áram...).
Harry Potter + Edinburgh
Nos, ha valaki szereti, ismeri J.K. Rowling Harry Potterét, akkor esélyes, hogy Skóciai tartózkodása alatt (na jó, még Anglia is ér :-)) egy-két, a varázsvilágból igen ismerős dologra rá fog csodálkozni.
De először is egy kultikus hely a rajongóknak: az Elephant House kávézó a Royal Mile-tól csak pár méterre. A "regényfolyam" egy részét (második-harmadik kötet?) Rowling ebben a kávézóban írta, sokszor órákig egy kávé mellett üldögélve. (Anyagi helyzete ebben az időben nyilván nem volt olyan rózsás, mint ma. A Leith nevű, korábban nem túl jóhírű városrész egyik kis utcájában lakott, bérelt lakásban, mint oly sok honfitársa ma is.)
Most is sokakat látni a kávézóban laptoppal, füzettel az asztalon, talán ihletet remélnek a helytől... És persze rengeteg sok HP rajongó, turista is felkeresi a helyet...
Mindenesetre az ablakokból gyönyörű kilátás nyílik a várra.
Ha esetleg a Hogwarts filmbeli megjelenése ugrik be a kép láttán, nem véletlen (ez sajnos nem saját kép) |
McGonagall a valóságban egy gyenge költő volt, a regényben viszont az egyik legjobb karakter: Minerva Mcgonagall az Átváltoztatástan tanár (aki enyhe skót akcentussal beszél) |
"Thomas Riddell" = Tom Riddle |
Ez már a város 2008-as elismerése az írónőnek |
George Heriots, a négytornyú iskola |
Amivel csak úgy, a mindennapi életben találkoztam, és a HP-rel kapcsolatos "aha" élmény volt még (csak pár példa, igazából naponta vannak ilyen rácsodálkozásaim):
- A Jelly Bean, ami ugyan nem olyan durva ízkombinációkkal operál mint a könyvbeli Mindenízű Drazsé, de azért közelít...
The Illusionist
Ezt a 2010-es brit-francia animációs kis csodát ajánlom mindenkinek aki Skóciát szereti, különösen pedig azoknak akik jártak már Edinburgh-ban.
Bár a cselekmény pár évtizeddel ezelőtt zajlik, a város hangulatát remekül visszaadja. Vannak dolgok, amik nem igazán változtak azóta sem... :-)
Meglepetés
Jó érzés ám nagyon, hogy igazi, kézzel írott sorokat is kapok néha otthonról. Olyan jó kézbe venni a papírt, megtapintani, felfedezni minden kis miliméterét! Pláne, ha olyan sűrű a vizuális üzenete, mint ennek a csodaszép, színes lapnak!
Köszönöm! :-)